Muratoğlu Tekstil Muratoğlu Tekstil

Yün Kabanların Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

▪️Palto ve kabanlarınızı ağırlığını iyi taşıması için ahşap askı tercih edin. Böylelikle omuz bölgesi bozulmayacak, esnemeyecektir.

▪️Yün mantolarınızı asla tıkış tıkış olan bir gardrobun içine asmayın. Yünün nefes alması gerekli.

▪️Emici bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla soğuk suyla ya da soda ile giysiniz üzerindeki lekeleri ovmadan nazikce bastırarak temizleyin.

▪️Yün kabanlar, sezon başında ve bitiminde mutlaka kuru temizlemede temizlenmeli. Çünkü parfüm, sigara ve gıda kokuları yünün içine siner.

▪️Yün ceket ve pantolon ceplerini her giyişinizden sonra boşaltın. İçi dolu olursa ceplerin şekli bozulur ve sarkar.

▪️Eğer makinede yıkayacaksanız, ancak makinenizin elde yıkama programı ya da soğuk suda yün programı varsa yıkayabilirsiniz.

▪️ Elde yıkama için hafif bir deterjan ve ılık su kullanın. Soğuk suda üç ya da beş dakika bekletip yüzeydeki kiri arındırdıktan sonra yıkama yapın. Ardından avucunuzun içinde hafifçe bastırarak fazla suyunu alın ve düz bir yüzeye sererek kurutun.

▪️ Yünlü parçalarınızda asla çamaşır suyu ya da sıcak su kullanmayın.

▪️ Daima avuç içinde hafifçe bastırarak suyunu süzün ve düz bir yüzeyde kurutun. Asarak kurutmak giysinin şeklini bozar.

▪️ Yün giysilerinizi üst üste iki gün giymeyin. Mutlaka bir gün ara verin. Çünkü dokunun elastikiyetini geri kazanmasını ve kırışıklıkların açılmasını sağlar.

Share Post :

More Posts